STŘEDOČESKÝ KRAJ – Středočeský kraj chce i v následujících letech podporovat středočeská divadla. Zastupitelé na svém dnešním zasedání schválili návrh Koncepce regionálních funkcí divadel na léta 2024–2030, na základě které chce vyplácet dotace. V následujících šesti letech by měly být scény podpořeny celkem třiatřiceti miliony korun, každý rok by měla všechna divadla zřizovaná či zakládaná městy dostat zhruba 5,5 milionu korun.

Trojice středočeských divadel by měla v následujících šesti letech získat od kraje dotace ve výši třiatřiceti milionů korun. Dnes o tom rozhodli krajští zastupitelé. Dotace až do zmíněné výše chce kraj na základě dnes přijaté Koncepci regionálních funkcí divadel pro roky 2024–2030. Peníze by měly putovat do příbramského Divadla A. Dvořáka, Městského divadla Mladá Boleslav a Divadla Kladno. Každý rok by si tak měla divadla rozdělit zhruba 5,5 milionu korun.

„Pečujeme o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů. Jednou ze specifických potřeb je i potřeba kulturního života, který může být realizován například také participací na divadelní tvorbě. Návrh Koncepce, který jsme dnes na radě schválili, se zaměřuje na definici činností, kterými statutární divadla přispívají ke kulturnímu životu, k rozvoji a vizi jeho budoucnosti jako regionu s rostoucí kvalitou života a rostoucím počtem obyvatel,“ konstatuje Václav Švenda, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu a pokračuje: „Regionální funkce divadla spočívá především v aktivizaci kulturního dění nejen v místě stálé domovské scény, ale v co možná nejširším dostupném geografickém i společenském okruhu.“

Divadla je tedy nutné finančně podpořit tak, aby umožnila dostupnost kvalitní umělecké produkce napříč sociálními skupinami. Středočeská statutární divadla jsou často také podporovateli amatérského divadelního života širšího regionu. Nemalou roli mají statutární divadla také v reprezentaci Středočeského kraje. „Cíleně tedy budeme například podporovat dostupnost profesionální umělecké produkce, uchování tradičních uměleckých řemesel, budování vztahu k divadlu u diváka od 5 do 15 let, spolupráci s amatérskými uměleckými soubory působícími na území kraje anebo účinkování na našem festivalu Středočeské kulturní léto,“ jmenuje Václav Švenda.

Koncepce regionálních funkcí divadel ve Středočeském kraji na léta 2024-2030 bude finančně kryta, za předpokladu schválení rozpočtu za příslušný rok, z rozpočtu kraje.

Mohlo by se vám také líbit

Více od autora

+ There are no comments

Add yours