STŘEDOČESKÝ KRAJ – Po 3 letech od zakoupení chaty, v roce 110. výročí Hrabalova narození, otevřel Středočeský kraj Hrabalovou chatu nastálo veřejnosti. Necelý rok trvající rekonstrukce uvedla chatu do podoby z 80. let, kdy ji slavný spisovatel obýval. Expozice je tvořena zčásti původním vybavením z Hrabalovy pozůstalosti, které se podařilo Polabskému muzeu v průběhu let nashromáždit, zbytek tvoří veřejností darované dobové předměty. Náklady na rekonstrukci, resp. uvedení chaty do původního stavu vyšly Středočeský kraj na 6 milionů korun.

Středočeský kraj odkoupil Hrabalovu chatu od soukromého majitele. „ Když se v roce 2021 objevil inzerát na prodej Hrabalovy chaty, nebylo moc o čem přemýšlet. Věděli jsme, že musíme udělat vše pro to, abychom slavnou chatu zachovali pro další generace. Cesta k nové expozici nebyla snadná, o to více proto opravdu děkuji všem, kteří se na znovunavrácení původní podoby a vytvoření unikátní expozice podíleli,“ uvedla při otevření nové expozice hejtmanka Petra Pecková.

Při hledání expozičního modelu Středočeský kraj spolupracoval s Fakultou architektury ČVUT. Expoziční řešení navrhly dvě, dnes již bývalé, studentky Eliška Houdová a Jitka Zemanová. Projekt expozičního řešení vycházející z principu tzv. haus muzeí, jim vynesl vítězství ve studentské soutěži o Cenu Břetislava Štorma 2023. Radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda zapojení studentů fakulty architektury ČVUT ocenil: „ Spolupráce s fakultou architektury ČVUT si opravdu cením. Jejich pomoc, ať již v první fázi, kdy jsme hledali možné formy prezentace objektu Hrabalovy chaty veřejnosti, tak i ve fázi finální, kdy jsme společně pracovali na finální podobě expozičního řešení.

S vybavením expozice pomohly Polabskému muzeu dary dobových předmětů od široké veřejnosti. Přestože Polabské muzeum disponovalo již v minulosti sbírkou předmětů z Hrabalovy pozůstalosti, řada předmětů však k vytvoření dokonalé kopie interiéru chyběla. V lednu se proto Středočeský kraj obrátil na veřejnost s prosbou o pomoc při hledání chybějících předmětů. „ Reakce veřejnosti byla opravdu překvapivá. Nadchlo nás množství ohlasů a dobových předmětů, které nám lidé zblízka i zdaleka poskytli. Díky jejich darům se podařilo nashromáždit více než ¾ všech hledaných věcí. Opravdu si jejich pomoci vážíme a z celého srdce jim děkujeme,“ oceňuje pomoc veřejnosti radní Švenda.

Náklady na veškeré stavební úpravy i dokončovací práce včetně terénních úprav vyšly na 6 milionů korun. „ Rekonstrukce Hrabalovy chaty vrátila objektu podobu z 80. let, kdy ji slavný spisovatel skutečně obýval. Byla vybourány přístavby, které v chatě vybudovali noví majitelé a chatě byla navrácena původní podoba včetně samostatného schodiště a vchodu do tzv. vechtrovny,“ dodává předsedkyně Výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Lucie Cirkva Chocholová.

Nová expozice, vzhledem k velice omezenému prostoru, počítá pouze s malými skupinami návštěvníků. Návštěvu chaty je nutné si předem rezervovat na stránkách Polabského muzea, kde si návštěvníci zakoupí vstupenky na konkrétní datum a čas. Pro návštěvníky je připravená komentovaná prohlídka chaty, na pozemku pak bude k dispozici nová mobilní aplikace. Ta nabídne jednak komentovanou prohlídku s 3D historickým modelem zahrady a chaty sestaveným na základě dobových fotografií a v druhé lince pak bude k dispozici prostorová povídka současného spisovatele Vratislava Kadlece, reagující na jednotlivá místa Hrabalovy zahrady.  Autor Vratislav Kadlec získal ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku 2020. Aplikace je k dispozici ve 4 jazykových mutacích, češtině, angličtině, polštině a maďarštině. Náklady na aplikaci dosáhly 700 tisíc korun.

Otevírací doba Hrabalovy chaty je prozatím nastavena podle rezervačního systému, v rámci kterého jsou naplánovány 3 prohlídky denně, a to od úterý do neděle od 12, 14 a 16 hodin, vždy pro skupinu 7 osob.

Mohlo by se vám také líbit

Více od autora

+ There are no comments

Add yours