STŘEDNÍ ČECHY – Další publikace o přírodních krásách středočeského regionu, které vydává vydavatelství Dokořán ve spolupráci s krajem, pojednává o řece Vltava. Knihu nazvanou Kudy plyne Vltava včera na Krajském úřadu Středočeského kraje slavnostně pokřtili hejtmanka Petra Pecková, radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková a hlavní autor Václav Cílek.
„Další kniha z ediční řady zaměřené na přírodní krásy a zajímavosti Středočeského kraje opět propojuje informace z historie, geologie i biologie. Knihy, které od roku 2015 připravuje Václav Cílek s kolektivem dalších autorů, jsou hlubokým vhledem do vybraného území nebo do tématu. Přesto jsou srozumitelné i širšímu okruhu čtenářů. Kniha o Vltavě se věnuje i klimatickým změnám, problémům se suchem nebo ekologickým dopadům přehradních nádrží,“ uvedla radní Jana Skopalíková.
Nová kniha volně navazuje na devět předešlých společných projektů Středočeského kraje a významných autorů zabývajících se publikační činností v oblasti životního prostředí a krajiny. Středočeský kraj na ni přispěl částkou cca 882 000 korun, vydalo ji nakladatelství Dokořán. Kniha je kolektivním dílem. Kromě autorů uvedených v záhlaví, tedy Václava Cílka, Tomáše Justa a Zdeňky Sůvové, se na vzniku podílela také řada dalších odborníků.
„Děkuji všem kolegům, kteří se na vydání knihy podíleli. Jsou to vesměs odborníci, kteří znají dané území, věnují se mu i desítky let. Chtěli jsme ukázat řeku jako jeden celek, jako vodní živel i náhrdelník zámků, hradů, pravěkých hradišť, ale i přírodních krás – vod a skal. Je to naše nejdelší řeka, nejpozději od starší doby bronzové, tedy po dobu 4 tisíc let, je páteří krajiny. A její význam nejspíš poroste, protože v roce 2050 má teplota ve středních Čechách vzrůst o 1,8 °C, ale červenec a srpen mají být teplejší o 5–6 °C, což může být pro obyvatele měst téměř nesnesitelné. Je proto zapotřebí této řece, jejím přítokům, rybníkům a vodním nádržím rozumět,“ shrnul za kolektiv autorů Václav Cílek.
+ There are no comments
Add yours