PŘÍBRAM – Příbramští hasiči převzali od Povodí Vltavy nové norné stěny.

Ve čtvrtek 19. října se na centrální hasičské stanici Příbram konala menší slavnost, na které generální ředitel Povodí Vltavy RNDr. Petr Kubala za přítomnosti ředitele HZS Středočeského kraje brig. gen. Ing. Miloslava Svatoše a ředitele územního odboru Příbram plk. Ing. Tomáše Horváta, Ph.D., předal příbramské profesionální jednotce do bezúplatného užívání osm kusů lehkých norných stěn pro vysoké rychlosti proudu vodního toku v celkové délce 44 metrů. 

Stalo se tak na základě podepsané Smlouvy o výpůjčce, která dovolí tento majetek státního podniku Povodí Vltavy používat středočeským hasičům při záchranných a likvidačních pracích na vodní hladině.

Podpis této smlouvy je dalším, na Příbramsku už třetím konkrétním příkladem plnění dohody o rámcové spolupráci mezi oběma subjekty, kterou jejich ředitelé uzavřeli v květnu 2014. Norné stěny byly pořízeny za účelem zvýšení havarijní připravenosti při vzniku mimořádných událostí na Příbramsku, zejména pak na vodních dílech Orlík a Kamýk a Slapy.

Lehké norné stěny s teleskopickými tyčemi REO 756, jejichž pořizovací hodnota byla přibližně 225 tisíc korun, jsou vcelku jednoduše spojitelným a zároveň velmi účinným prostředkem, který se používá k zastavení šíření případného úniku nebezpečných látek z vodního díla nebo prostředků lodní přepravy po hladině vodního toku. Nebezpečné látky se však do vodního toku mohou dostat i jinými způsoby, jako se například ukázalo při zásahu jednotek požární ochrany v březnu letošního roku, kdy nákladní vozidlo prorazilo zábradlí Vesteckého mostu a spadlo do Vltavy. Následkem nehody pak došlo k poměrně velkému úniku provozních kapalin. Doplněním stávajícího vybavení příbramské jednotky o dalších osm kusů norných stěn se zvýší celková délka těchto prostředků ze 126,5 m na úctyhodných 170,5 m (celkem 31 kusů). Tímto typem norné stěny tak bude moci jednotka přehradit vytipované havarijní profily mezi vodními díly Orlík a  Kamýk.

Mohlo by se vám také líbit

Více od autora

+ There are no comments

Add yours