STŘEDOČESKÝ KRAJ – Celkem 4,5 mil. korun chce Středočeský kraj darovat Krajskému ředitelství policie na zlepšení podmínek při plnění úkolů zajištění bezpečnosti v kraji.

Dar je v souladu s Memorandem o spolupráci mezi Středočeským krajem a středočeskou policií, které obě strany uzavřely v listopadu 2021. Radní dnes s poskytnutím daru souhlasili, nyní ještě podléhá schválení zastupitelstvem.

„Středočeši se musí ve svém kraji cítit bezpečně, podporujeme nákup moderního vybavení, aby například nemuseli čekat v dlouhých kolonách na to, než se vyřeší dopravní nehoda, protože místo rychle nasnímkuje a zaměří bezpilotní dron, s policií mohou kdykoli řešit své záležitosti online prostřednictvím projektu virtuální policie POL-POINT, ale také jim je v případě nouze poskytnuta policisty profesionální první pomoc, na kterou jsou proškolováni a mají potřebné vybavení včetně defibrilátorů ve svých vozidlech. Na to všechno slouží peníze, které od roku 2021 z rozpočtu kraje uvolňujeme. V prvním roce to byly 4 miliony korun, loni to bylo 4,5 milionu korun a letos půjde do zastupitelstva návrh se stejnou částkou. Nově ale poslouží i na výcvik ve virtuální realitě,“ vysvětlila hejtmanka Petra Pecková.

Jedním z projektů, které od počátku podporuje Středočeský kraj, je právě pořízení techniky pro zpracování míst dopravních nehod za využití bezpilotních prostředků a satelitních stanic. Hlavním cílem je zrychlení dokumentace míst dopravních nehod a zrychlení obnovení dopravy tak, aby provádění úkonů PČR co nejméně omezilo veřejnost. Rutině se drony využívají v preventivním projektu, jehož cílem je měření rychlosti a bezpečné vzdálenosti vozidel, což výrazně snižuje dopravní nehodovost a zvyšuje bezpečnost na silnicích. Drony se kromě toho využívají i k dokumentování míst trestné činnosti a mimořádných událostí, jako například havárií nebo požárů, pátrání po osobách v nepřístupném terénu apod. K celoplošnému rutinnímu využití v rámci celého kraje a nutné obměně je nezbytné dokoupení vybrané techniky.

Peníze od kraje poslouží také na nezbytnou obměnu techniky a pro udržitelnost projektu videokonference v trestním řízení POL POINT. Systém POL POINT slouží od roku 2015 ke komunikaci občanů s policií a zvyšuje dostupnost policejní služby na teritoriu kraje. Terminály jsou v současné době na 43 místech. Pro další rozvoj projektu POL POINT, jeho smysluplné rozšíření a poskytnutí nadstandardní služby pro občany Středočeského kraje je realizován záměr na vytvoření projektové dokumentace a prototypu bezobslužného kontejneru, který by byl volně dostupný přímo z ulice. Přidanou hodnotou je i záměr na vybavení takových kontejnerů defibrilátory, čímž by se zvýšila dostupnost defibrilátorů pro veřejnost a terminál POL POINT by se stal víceúčelovým zařízením a bezpečným místem pro občany Středočeského kraje.

Z daru Středočeského kraje by policie pořídila také další speciální sluchátka pro policisty zásahové jednotky, doplnila zdravotnické prostředky pro výcvik policistů na záchranu života, tedy zejména defibrilátory, a také rozvíjela projekt rozšířené virtuální reality pro výcvik policistů a dalších složek IZS.

Mohlo by se vám také líbit

Více od autora

+ There are no comments

Add yours