STŘEDOČESKÝ KRAJ – Radní na svém zasedání schválili 16 projektových záměrů příspěvkových organizací v oblasti kultury. Rozjedou se v případě, že bude kraj úspěšný v čerpání dotací na podporu jednotlivých projektů z národních dotačních titulů, převážně z Ministerstva kultury ČR. Kraj hodlá projekty finančně podpořit částkou přesahující 4 miliony korun.

V Hrabalově chatě by rádi nabídli prostorovou povídku a komentovanou procházku, která návštěvníka provede zahradou a zaměří se na Hrabalův život, dílo, umělecké přátele a samotnou obec Kersko. Během povídky by si návštěvníci mohli prohlédnout historické fotografie, přístupné na principu rozšířené reality. „Díky multimediálnímu průvodci by došlo nejen k zatraktivnění nabízené expozice v chatě, ale také k zefektivnění provozního modelu. Průvodce by zajisté využili například návštěvníci čekající na prohlídku,“ doplnil Václav Švenda, radní pro oblast kultury, cestovního ruchu a památkové péče.

Památník Antonína Dvořáka plánuje uspořádat osm profesionálních koncertů pro školy. Program by tvořily Dvořákovy skladby často inspirované pobytem ve Vysoké u Příbramě. Jejich součástí by byl i výklad k prezentovanému hudebnímu dílu. Památník by tak navázal na cyklus koncertů pro školy z roku 2022/2023, o který byl velký zájem.

Muzeum Mladoboleslavska chce pořídit nové vybavení do depozitáře, aby došlo ke zvýšení ochrany sbírkových předmětů před nepříznivými přírodními vlivy. V Českém muzeu stříbra by díky finanční podpoře zrestaurovali několik uměleckých děl, rokokové olejomalby, akvarelové veduty či olejomalby. Regionální muzeum Mělník hodlá zrestaurovat kočárek pro dvojčata z 19. století, dřevěný nábytek pro panenky a obraz. Regionální muzeum v Jílovém u Prahy plánuje nakoupit automatizovaný knihovní systém. Díky němu by mohlo rekatalogizovat knižní fond do elektronické podoby a zpřístupnit jej čtenářům. „V podpoře kultury a obnovy památek Středočeského kraje rozhodně nepolevujeme, důležité nejsou však jen nové projekty, ale také oprava a údržba stávajících expozic a vystavovaných děl či modernizace technického zázemí muzeí,“ uzavírá radní Švenda.

Mohlo by se vám také líbit

Více od autora

+ There are no comments

Add yours