PŘÍBRAM – Rada Středočeského kraje odsouhlasila vyhlášení veřejné zakázky na dodavatele stavebních prací na rekonstrukci uranového dolu Bytíz na Příbramsku a jeho zpřístupnění pro veřejnost. Hodnota veřejné zakázky je předběžně vyčíslena na necelých 26 milionů korun. Dokončení rekonstrukce a otevření nové expozice pro veřejnost je plánováno začátkem roku 2026.
Od konce roku 2017 je Uranový důl Bytíz je pobočkou příbramského Hornického muzea. Po letech příprav a údržbových prací chystá kraj celkovou rekonstrukci a přípravu nové expozice, která nabídne návštěvníkům pohled na historii uranového hornictví na Příbramsku. Plány na novou expozici přibližuje radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda: „ Naším cílem je záchrana tohoto jedinečného průmyslového areálu a vybudování atraktivní muzejní expozice ve stylu tzv. „posledního pracovního dne“ doplněné o interaktivní a multimediální prvky.“ Náročná obnova a rekonstrukce areálu započala již v roce 2018, do této chvíle byla provedena řada dílčích kroků, jako například oprava střech a elektroinstalace. Celková rekonstrukce bude zahrnovat kromě kompletní opravy budovy turbokompresorovny také vybudování zázemí pro návštěvníky i zaměstnance včetně prostor pro pokladny a prodej suvenýrů. Součástí bude rovněž realizace příjezdové komunikace a parkoviště pro návštěvníky muzea.
Uranový důl Bytíz, situovaný 5 km východně od Příbrami, je s hloubkou 1 504 metrů třetím nejhlubším dolem v ČR. Důl fungoval mezi lety 1955 až 1991. Příbramské uranové ložisko se zapsalo s 36 % celorepublikového objemu těžby uranu do dějin československého i mezinárodního hornictví a zařadilo ČR mezi hlavní těžaře uranu na světě. Toto místo je ale také varovným mementem pro příští generace, protože připomíná zneužití práce politických vězňů komunistického režimu 50. let 20. století. „ Právě tuto smutnou část národní historie připomíná výstava „Hrdinové protinacistického odboje v uranových dolech“, kterou mohou návštěvníci již nyní zhlédnout ve venkovních prostorách dolu Bytíz. Výstava je k dispozici v češtině i angličtině a zůstane zájemcům přístupná i v průběhu rekonstrukce,“ vysvětluje radní Švenda.
Celková cena rekonstrukce je předběžně odhadována na necelých 26 milionů korun. Dokončení oprav a zpřístupnění nové expozice pro veřejnost je plánováno začátkem roku 2026.
+ There are no comments
Add yours