ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM – Třemšínská kvítka zvou na Tříkrálový koncert, který se bude konat 6. ledna 2024 od 17 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého na náměstí v Rožmitále pod Třemšínem.

Pěvecký sbor Třemšínská kvítka
Na začátku tohoto sboru stála Helena Hochmutová a Štěpánka Převrátilová, které daly ke konci roku 1996 dohromady 10 dětí, z nichž některé ještě nechodily do školy a pod neoficiálním názvem Dětský pěvecký kostelní sbor, začaly v kostele zpívat při mších pro děti. Chtěly tak oživit a prosvítit duchovní život v naší farnosti. Zpívaly jsme křesťanské dětské písničky. Po dvou a půl letech našeho fungování jsme se chtěly nějak jmenovat a tak v roce 1999 na jaře z mnoha návrhů a nápadů dětí, které tehdy do sboru chodily, vznikl název Třemšínská kvítka. Pravidelně jsme se scházely na zkouškách, připravovaly dětské mše a několikrát jsme zazpívaly i v Domově důchodců. Vždy jednou za rok jsme udělaly společný výlet, abychom jenom nepracovaly, ale zažily spolu také něco jiného. Všechny události, které se sboru týkaly, zapisovala od začátku naše kronikářka Marcela Jarosilová a přidávala občas i fotografie, takže dnes už jsou to vzácná fakta. Děti, tedy převážně děvčata (kluk se tam v průběhu let občas nějaký jen tak mihl) rostla a začala přebírat klávesový doprovod, který měla do té doby na starost Štěpánka Převrátilová. Zásadní změna nastala v roce 2001, kdy se k nám přidal Václav Hašek s doprovodem na kytaru a mužským hlasem.
Během let se k nám některá děvčata z Rožmitálu a okolí přidávala a zůstala delší čas, některá odešla po krátké době. Bylo to spontánní. Někoho oslovil náš zpěv, někdo se přidal, protože tam měl kamarádku. Vždy nás bylo mezi deseti až patnácti. Z děvčat, které chodí do sboru od začátku vydržely dvě. Dnes jsou to už dospělé ženy. Za 14 let našeho fungování se sbor skutečně proměnil. Prošlo jím už 60 lidiček. Dnes je nás dvacet – několik dětí, ale převážně mládež, některé maminky, které začaly zpívat se svými dětmi a hudebníci a zpěváci, kteří se prostě přidali, protože se jim styl rytmické křesťanské hudby líbí. Písně mají říz a opravdu oživí mši, která je stále naší prioritou. Ovšem můžeme se pochlubit i účinkováním na dalších kulturních akcích jako např. rozsvěcování vánočního stromu na začátku adventu, uzavírání starého muzea, vánoční koncerty, letní zpívání u příležitosti městské slavnosti s Johankou z Rožmitálu. Při takových příležitostech samozřejmě rádi obohatíme svůj repertoár křesťanské písně i o jiné žánry. Zpíváme rádi a snažíme se do toho dát kus ze sebe. Udělá nám radost, když se nám něco podaří a potěšíme tím i ostatní. Však naším mottem je:

    „Svým zpěvem a hudbou chceme vnášet radost do srdcí mnohých lidí.“

Mohlo by se vám také líbit

Více od autora

+ There are no comments

Add yours