STŘEDOČESKÝ KRAJ – Poslední den v roce a s ním spojené oslavy příchodu nového roku s sebou každoročně přinášejí zvýšený počet výjezdů. Většina z nich má společného jmenovatele – používání zábavní pyrotechniky. 

V neděli 31. prosince vyjeli středočeští hasiči celkem k 44 událostem, což je přibližně průměrný počet událostí za den. V šestnácti případech byly profesionální i dobrovolné jednotky povolávány k požárům. Nejvíce takových událostí bylo, jak už v tento den bývá obvyklé, těsně před půlnocí. V Poděbradech v ulici Na Hrázi řešili profesionální hasiči z Nymburka a Poděbrad spolu s dobrovolnou jednotkou Velké Zboží požár na balkoně u bytu v druhém nadzemním podlaží. Oznámení o této události přijalo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje necelou čtvrthodinu po 22 hodině. Po uhašení plamenného hoření bylo nutné celý objekt odvětrat, jelikož téměř celé společné prostory domu byly zakouřeny. Příčinou požáru je v tomto případě nedbalost a škoda se vyšplhala na 100 000 korun.

Mezi půlnocí a druhou hodinou ranní přibylo do statistik středočeských hasičů dvacet událostí, přičemž prvním výjezdem nového roku byl dvaadvacet minut po půlnoci nahlášený požár garáže rodinného domu v obci Řepov na Mladoboleslavsku. Operační důstojník na místo vyslal profesionální hasiče z centrální hasičské stanice Mladá Boleslav spolu s dobrovolnými hasiči obcí Březno, Dobrovice Kosmonosy a Plazy. Ihned po příjezdu k události nasadili hasiči k likvidaci požáru tři vodní proudy. Podařilo se jim také z objektu zachránit jednu osobu a psa. V garáži se nacházely tlakové láhve, které se jednotkám podařilo vynést a následně ochlazovat. Ve dvě hodiny ráno byla nahlášena lokalizace. Hasiči se dále zaměřili na vyhledávání a dohašování skrytých ohnisek požáru. Pro obyvatele domu přijeli rodinní příslušníci a odvezli je, protože zhruba polovina domu zůstala neobyvatelná.

Jelikož u jedné z tlakových lahví docházelo k nárůstu teploty, požádal velitel zásahu o telefonickou konzultaci v rámci systému TRINS (transportní informační a nehodový systém). Po dohodě s odborným pracovníkem bylo rozhodnuto o postupu, kdy se láhev ochlazovala a zároveň kontrolovaně upouštěla. Během dopoledne pak povolal velitel zásahu ze stanice v Mladé Boleslavi kontejner na hašení pneumatik a elektromobilů, do kterého láhev ponořil, aby byla kontinuálně chlazena. Škoda byla v tomto případě vyčíslena na jeden a půl milionu korun. Příčinou požáru bylo ulétnutí jisker z topidla. V případě ostatních požárů, kterých bylo za tyto dvě hodiny 16, šlo převážně o požáry kontejnerů nebo odpadu po používání zábavní pyrotechniky.

Do šesté hodiny ranní pak vyjeli hasiči na území Středočeského kraje k dalším pěti událostem.

kpt. Ing. Jan Sýkora, DiS.
HZS Středočeského kraje

Mohlo by se vám také líbit

Více od autora

+ There are no comments

Add yours