JINCE – Poprvé od 2. světové války a s houfnicemi DANA zřejmě naposledy. Dělostřelci se chystají na misi do Litvy.

Úkolové uskupení na bázi palebné baterie 131. dělostřeleckého oddílu bude v příštím roce působit pod německým velením v alianční misi eFP (enhanced Forward Presence) v Litvě. Úkolem více než stovky Čechů bude poskytovat spojencům palebnou podporu. Vůbec poprvé od 2. světové války se dělostřelci do mise vypraví i s těžkou technikou, několika kanonovými houfnicemi DANA vz. 77.

Rok trvající příprava jineckých vojáků vyvrcholila v minulých dnech závěrečným certifikačním cvičením MERKYS II/2023. V Brdech se tentokrát pálilo cvičnou municí, ostré střelby proběhly už v červnu během cvičení Joint Fires.

Do Litvy se v první polovině roku 2024 vydá pod hlavičkou 3. Úkolového uskupení AČR více než 100 vojáků. Většina bude z 131. dělostřeleckého oddílu, konkrétně z jednotek palebné podpory, dělostřeleckého průzkumu a příslušníků štábu. Kontingent doplní odborníci na radiolokaci, dílenští specialisté, vojenští policisté, zdravotníci, příslušníci Velitelství informačních a kybernetických sil a další. Jejich úkolem bude poskytování palebné podpory jednotkám mnohonárodního bojového uskupení, jež dále tvoří jednotky belgické, nizozemské a norské armády. Ti všichni podléhají velení německého tankového praporu.

„Vůbec poprvé od 2. světové války bude tato jednotka působit s organickou dělostřeleckou technikou a materiálem, konkrétně několika samohybnými kanonovými houfnicemi DANA 152 mm včetně příslušné munice. Bude se nicméně jednat o jejich poslední ostré zahraniční nasazení: V roce 2026 zahájíme jejich výměnu za 155 mm houfnice CAESAR 8×8,“ upřesnil velitel 13. dělostřeleckého pluku plukovník Jan Cífka.

Příprava jineckých vojáků byla podle něj o to složitější, že spolu se starou technikou do Litvy vyjedou i zbrusu nová vozidla Titus. Těch dělostřelci získají do konce tohoto roku 21 a ve výzbroji nahradí vozidla PV3S. Většina bude ve verzi „místo koordinace palby“ a podle plukovníka Cífky díky nim dělostřelci získají plně digitalizované prostředky 21. století. „Do vozidel bude implementován automatizovaný systém řízení palby ADLER III, který zajistí plnou automatizaci procesů řízení a koordinace palby dělostřelectva Armády ČR,“ vyzdvihl.

Podle majora Jaromíra Evana je jednotka na misi v Pobaltí připravená, další kus práce mají ale jeho vojáci ještě před sebou. „V rámci nasazení nás čeká secvičení ostatními jednotkami litevské mise eFP a také s místní litevskou brigádou Iron Wolf.“

Autor: kapitánka Gabriela Kugler

Mohlo by se vám také líbit

Více od autora

+ There are no comments

Add yours