BRDY – Kdysi Brdy odvodňovali, dnes dělají tamní hospodáři všechno pro to, aby tam vodu udrželi. Státní společnost Vojenské lesy a statky připravuje na rozsáhlých plochách revitalizaci pramenišť dvou tamních potoků, mimo jiné je v plánu částečné zasypání melioračních kanálů.

„Vytipovali jsme v Brdech pětadvacet lokalit a z nich vybrali zatím dvě,“ uvedl Petr Macháček z LIFE Adapt Brdy. Jednou z nich je Voložný potok pod vrchem Praha u vesničky Nepomuk – tam jde o úpravy zhruba 130 hektarů, přibližně dvoumilionové náklady budou hrazeny z uvedeného projektu. S realizací se počítá letos, zřejmě během srpna a září.

Druhou lokalitou je bezejmenný přítok Skořického potoka u Trokavce, tam se bude řešit 151 hektarů. Na téměř čtyřech kilometrech se koryto upraví tak, aby nebylo příliš hluboko zaříznuté do terénu, a tam, kde je již regulované, dostane zpět svůj přírodní charakter.

Dojde i na kilometry melioračních kanálů. „Pochází z dob, kdy byl v Brdech vody nadbytek a bylo třeba její hladinu snížit. Jenže ji odvádí i teď, když je sucho, je třeba je začít blokovat. Někde jsou i dva metry hluboké – částečně je zasypeme, aby se hladina spodní vody udržela v kořenové výšce stromů,“ vysvětlil Macháček.

S rozsáhlou revitalizací pramenišť mají zkušenosti na Šumavě, v hospodářsky obhospodařovaných lesích ale patří záměry v Brdech k průkopnickým projektům.

V bývalém vojenském újezdu nicméně už pět let přibývají jiné vodní rezervoáry. Jen loni vzniklo na Padrťských pláních, tedy na někdejší protitankové střelnici, jedenáct nových tůní. „Předpokládáme, že letos v Brdech přibydou další. Jsou domovem všech obojživelníků, kteří do této oblasti patří, tedy tří druhů čolků a pěti druhů žab,“ uvedl Bohumil Fišer, vedoucí Správy CHKO .

Mohlo by se vám také líbit

Více od autora

+ There are no comments

Add yours