STŘEDOČESKÝ KRAJ – Cenu obdrželo 173 studentů ze 37 spolupracujících vzdělávacích institucí v kraji.

„Mám radost, když vidím tolik mladých lidí, kteří se díky programu DofE dostali k zajímavým aktivitám, překonali třeba pohodlnost, ostych a dokázali nejen sobě, že jsou schopni s něčím začít a dotáhnout to, pomáhat druhým a zažít úspěch. Díky jejich projektům se jim otevřely nové obzory, získali nová přátelství a spoustu zážitků, které už jim nikdo nevezme. Blahopřeji jim k jejich certifikátům a věřím, že se jejich práce stane inspirací pro druhé,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková.

„Jsem rád, že ve Středočeském kraji mají mladí lidé o DofE velký zájem, protože je to velmi zajímavá příležitost, jak se rozvíjet, jak smysluplně trávit volný čas. Za loňský rok přibylo 520 nových zájemců, aktivně se teď programu účastní bezmála osm set mladých lidí. Středočeský kraj se k podpoře DofE zavázal podpisem memoranda v roce 2021. Z něj mimo jiné vyplývá, že krajské organizace z oblasti školství mohou požádat o finanční příspěvek na činnost spojenou s DofE. Od roku 2021 už jsme z krajského rozpočtu žadatelům poskytli 960 000 korun,“ uvedl radní Milan Vácha.

V České republice program inspiruje mladé lidi ve věku od 14 do 24 let již od roku 1995, v roce 2023 se do něj zapojilo nově 5300 studentů. Každý účastník si volí dovednost, sportovní aktivitu a dobrovolnickou pomoc dle svého zájmu, a těm se pak věnuje po dobu, která je spojena s absolvováním bronzové, stříbrné a zlaté úrovně. Po splnění programu následuje ještě týmová expedice.

„Dobrovolnictví dělám již druhý rok v Domově Laguna Psáry, což je sociální zařízení pro děti, mládež a dospělé s mentálním postižením. Před dvěma lety tam umístili mého kamaráda ze školky a on tam teď nastálo bydlí. Nejdříve jsem tam jen chodil za ním s rodiči na návštěvu. Pak jsem se ve své škole dozvěděl o programu DofE a uvědomil jsem si, že by se ty dvě věci daly spojit. Domluvil jsem se s koordinátorkou z Laguny, paní Evou Ungerovou, a našli jsme společně skupinku klientů, se kterými dnes chodím o víkendu hrát míčové hry,“ uvádí Jindřich Planeta, který je mezi oceněnými.

Program Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu založil princ Philip, vévoda z Edinburghu, v roce 1956 jako podporu seberozvoje chlapců a dívek bez ohledu na jejich zázemí, fyzické schopnosti či dovednosti. V roce 1988 byla založena mezinárodní asociace, která podporuje fungování mimo Velkou Británii.

Mohlo by se vám také líbit

Více od autora

+ There are no comments

Add yours