JINCE/KRKONOŠE – Krkonoše hostily Otevřený přebor velitele 13. dělostřeleckého pluku v zimním přírodním víceboji – Krkomen 2023. Brádlerovy boudy ve Špindlerově mlýně se tak staly na 4 dny zázemím pro závod, který je pro opravdové tvrďáky. To a mnohem více dokazovaly všechny týmy po celou dobu závodu, který nemá téměř v celé střední Evropě obdoby.

Historický odkaz

Novodobá forma závodu se koná již od roku 2009 a navazuje na historii závodů Lyžařských hlídek Československé branné moci konaných každý rok v dobách první republiky. Se zánikem první republiky skončily i závody Lyžařských hlídek Československé branné moci. Po druhé světové válce byly lyžařské závody samozřejmě konány i nadále v rámci Československé lidové armády, ale ne již v duchu demokratických myšlenek prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, předválečné armády a Sokola, který stál u zrodu vojenské tělovýchovy za první republiky.

„Je potřeba si uvědomit, že tři čtvrtiny našich hranic je tvořeno pohořím, a proto je důležité udržovat schopnosti našich vojáků v této oblasti na vysoké úrovni“ zaznělo v proslovu plk. Vlastimila Urbana, zástupce velitele pluku při zahajovacím ceremoniálu.

Krkomen 2023

Jedná se o závod tříčlenných družstev, který je členěn do čtyř etap. Simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu. Disciplíny tak vznikaly z tzv. outdoor sportů. Závodníci se tedy setkávají s přesunem v terénu podle mapy, sjezdovým lyžováním, horolezectvím, přežitím ve volné přírodě a dalšími podobnými disciplínami. Doplněn je závod o vojenskou tématiku, takže se při závodu i střílí ze vzduchovky anebo nosí břemeno v podobě munice. Konkrétně dělostřelecký granát, který je připomínkou 13. dělostřeleckého pluku, který přebor organizuje.

Nejedná se však pouze o poměřování fyzických sil, schopností a zkušeností jednotlivých týmů. Důležitá je v tomto přeboru i hlava. Tedy psychická odolnost každého závodníka. Bez týmové spolupráce, dovednosti řešit nepředvídatelné situace a schopností poprat se i s nepřízní počasí žádný tým nemůže uspět.

Na startovní čáru se tak přihlásilo celkem 14 družstev z armády a 1 družstvo z Horské služby.

„Letošní ročník se nesl ve znamení typického krkonošského počasí. Sníh, déšť, mráz, vysoká vlhkost a noční teploty hluboko pod bodem mrazu stěžovaly průběh závodu každý den. Oproti předešlým ročníkům, kdy se daly určité úseky jít i v botách, letos jsme skialpy téměř nezuly. To dost urychlilo vyčerpání a zpomalilo samotné přesuny. “ dodává k závodu hasič Michal Uriga z Horské služby, vítězné družstvo přeboru.

Discplíny

S čím se postavíš na start, to si neseš a to ti slouží! Žádná GPS navigace a ani chytré hodinky. Žádný chytrý telefon. Jednotlivé disciplíny mají své názvy odkazující na důležité události z vojenské historie. Závodníky čekají desítky kilometrů stoupání a sjezdů volným terénem se zátěží bez možnosti použití moderních technologií. Přes den se plní jednotlivé disciplíny, v noci se spí v bivaku, který si sami vyhrabou a postaví. K jídlu mají pouze svoje zásoby.

Začalo se orientačním během, který účastníky zavedl i do ledové vody, kterou museli přebrodit. V úterý proběhla disciplína pojmenována Mrzli Vrh 1915 na počest příslušníků našich vojáků, kteří padli na tomto místě ve Slovinsku za první světové války. V této disciplíně překonává družstvo pomocí lanových technik ferratový úsek a volnou hloubku ve výšce přibližně 25 m na vzdálenost 50 m mezi několika vrcholy. Dále účastníky čekalo rozdělávání ohně křesadlem a jeho přenášení, vyhledávání v laviništi pomocí lavinového vyhledávače, brodění a dobývání opevnění a střelba ze vzduchových pušek.

Ve středu probíhala další lezecká disciplína, ve které v lanovém družstvu vystoupali účastníci na vrchol kopce, kde zaujali pozorovací stanoviště a po odpozorování činnosti protivníka opustili vrchol pomocí historicky používaných metod improvizovaného slanění. Ještě ten stejný den je čekaly disciplíny ze základů přežití, fyzicky náročný vědomostní kvíz a také záchrana zraněných kolegů.

Poslední soutěžní den byl o překážkovém běhu, střelby a házení granátů během sjezdu na lyžích a jako poslední, soutěž ve skoku dalekém.

„Jsme v cíli a máme z toho velkou radost. Dostavila se úleva a euforie, protože průběh závodu byl velice náročný. Postaralo se o to prostředí Krkonoš, extrémní počasí a vysoká konkurence ze strany armády a Horské služby. Všichni šli na hranu svých možností a o tom svědčí, kolik týmů nakonec dokončilo celý závod. Organizátoři letošní rok připravili závod skvěle a trochu jinak než v předešlých letech. I nové a mladé týmy si mohly vyzkoušet všechny disciplíny a pokud nesplnili třeba jednu, neznamenalo to, že musí ukončit závod, což je skvělé a já sám to velice oceňuji.“ Závodník z 43. výsadkový pluk Chrudim, který skončil na třetím místě.

Přebor, který nezná hranice

Na start se postavilo 15 silných a odhodlaných družstev, které ze sebe po dobu celého závodu dostávala naprosté maximum. Fyzické a psychické vyčerpání je postupně oslabovalo natolik, že do kýženého cíle dorazilo méně než polovina. Závod, který prověřuje týmového ducha, ale i odolnost jedlovce posouvá hranice každého závodníka. V extrémních horských podmínkách závodníci ušli 70 km a převýšení skoro 4 000 m. Za podpory sponzorů připravil 13. dělostřelecký pluk závod, kterému se jen tak něco nevyrovná. Další ročník je plánovaný na rok 2025 a už teď se ví, že zase o kousek přesáhne ten ročník letošní.

Rotmistr Ondřej Rácz byl jedním z účastníků družstva 13. dělostřeleckého pluku, který skončil na druhém místě. O závodě řekl: „Letošní rok se nám při závodu příliš nedařilo, ačkoliv byl závod a disciplíny skvěle připravené. Bohužel počasí nám nevyšlo úplně dle našich představ, protože se měnilo každou minutou. Porvali jsme se s tím a společnými silami a díky týmovému duchu se nám podařilo dojít až do konce závodu. A to je pro nás obrovský úspěch a zadostiučinění.“

Výsledky

  1. místo Horská služba ČR
  2. místo 13. dělostřelecký pluk Jince „A“ team
  3. místo 43. výsadkový pluk Chrudim

Autor: Gabriela Kugler, Foto: Skupina kybernetických a informačních sil

Mohlo by se vám také líbit

Více od autora

+ There are no comments

Add yours